Rapper Řezník se dostal do odborné knihy o cenzuře

Kniha s názvem V obecném zájmu ee věnuje cenzuře a jejím různým formám. mimo jiné taky regulaci literární komunikace v českých zemích od dob pátera Koniáše, v knize je také zmíněn rapper Řezník. Ing. Martin Pohl alias Marty je český režisér, scenárista, herní vývojář, podnikatel a hudebník, jako horrorcorový rapper vystupující pod pseudonymem Řezník nebo M.Engele.1882713-img-reznik-v3

Autorem knihy je kolektiv autorů z Ústavu pro českou literaturu AV. Zpracování celého obsahu knihy nebyla lehká práce a sestavení textu trvalo dlouhých 6 let a .

Kniha bdue 15.9. 2015 představena v sídle ústavu během Dne s dějinami literární cenzury.  Rozsáhlá monografie s podtitulem Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře 1749-2014 vydalo s Akademií věd nakladatelství Academia.

Dle názoru samotných autorů knihy, jde o první českou vědeckou praci věnovanou cenzuře v různých formách. Kniha je charakterizována další kulturní a mediální změnou, který způsobil internet.

Zajimavostí je, že knihu svými texty formovalo pod vedením Michaela Wögerbauera až 38 autorů nejen z České republiky. Jednotlivé kapitoly hovoří o jednotlivých institucích a samotné cenzurní praxi v jednotlivých etpách doby. Případové studie též ukazují procesy cenzurování knihy v detailu.

Seminář Dne s dějinami literární cenzury bude hostit dramatika, scenáristu spisovatele a herce Zdenka Svěráka, který se též zařadil mezi autory v části knihy věnované období komunistické vlády.

Konkrétně Svěrák má zkušenost s omezováním činnosti Divadla Járy Cimrmana a schvalováním textů pro komedii Nejistá sezóna (1988), kterou lze dle autorů knihy chápat jako mimořádně výstižnou metaforu literární i divadelní cenzury období normalizace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *