Hip Hop

Prvními experimentátory s hip hopem v česku byla hudební dvojice Manželé, a to již v 80. letech minulého století. Se svým undergroudovým hitem Jižák, Jižák (inspirace trackem skupiny Grandmaster Flash and Furious Five – New York, New York) poprvé predstavili českému publiku rap. Po revoluci v roce 1989 hip hop do Česka pronikl hlavně po stránce výtvarné, mladí lidé začali po revoluci jezdit do Berlína, který byl jedním z nejpomalovanějších měst na světě, kde spatřili fenomén grafitti. Hiphopovými průkopníky se v České republice stala skupina Chaozz. První hiphopovou deskou (pokud pomineme kompilace) je v roce 2001 Repertoár od PSH. Ten odstartoval příliv nových hiphopových desek. V tomtéž roce vyšla deska Syndrom Snopp-Syndrom Separace. O rok později vydávají CD pražští Indy & Wich a rapper Phat.

V roce 2008 vzniká první pokus o dokumentární film o raperech v Paze pod názvem Česká RAPublika. Premiéra filmu byla 28. 11. 2008.

Hip hop na Slovensku pochází z ulic Piešťan a bratislavské Petržalky. Do roku 2004 nebyl nějak výrazný ani nějak oblíbený, v roce 2004 však Kontrafakt přišel s albem ERA, kterým posunul slovenský rap o několik levelů dál. V roce 2006 se s albem Kvalitný materiál objevila i bratislavská H16, kterým také můžeme děkovat za posunutí scény o několik levelů dál. Od roku 2010 se stal rap méně oblíbeným a kvalitní rapeři přešli na pop, přičemž se objevili také popoví zpěváci, kteří se považovali za rapery (např. Rakby). Svou úroveň si v té době drželi jen rapeři jako je Separ či Strapo. V roce 2013 však přišel Rytmus s tím, že je na čase to změnit, a na Slovensko se pokusil vrátit spolu s trackem Škola rapu pořádný rap.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *